Hronoloģiskais CV

Hronoloģiskais CV ir dzīves gājuma atspoguļojums, kur atpakaļejošā secībā attēlo iegūto izglītību, darba pieredzi, prasmes u. c.

Šo formu aicinām izvēlēties, ja darba pieredze ir un ir bijusi secīga, bez ilgstošiem pārtraukumiem, izglītība saskan ar profesionālo pieredzi. 

Hronoloģiskā CV paraugs pieejams šeit.

Funkcionālais CV

Funkcionālais CV ieteicams tad, kad darba pieredze ir minimāla vai nav vispār, darbs bieži mainīts vai bijuši pārtraukumi.

Šo CV formu izmanto, ja plāno mainīt darba jomu vai meklē pirmo darbu. Sākumā tiek aprakstītas prasmes, kompetences un sasniegumi, pēc tam pieminot iegūto izglītību un darba pieredzi - ja tāda ir. 

Funkcionālā CV paraugs pieejams šeit.

Eiropass CV

Eiropass CV Eiropas Komisijas izveidota vienota forma. Tas ir klasisks hronoloģiskais CV.

Šo CV formu ieteicams izmantot darba un prakses meklēšanai starptautiskos uzņēmumos un piesakoties praksei Eiropā, un darbam valsts iestādēs.

Papildus pieejama arī  Mobilitātes pase, Diploma pielikumi un pielikumi kvalifikāciju apliecinošiem dokumentiem.

Eiropass CV iespējams sagatavot  šeit

СV tipiskākās kļūdas

CV nav norādīts mērķis

Kvalitatīvi sastādīts CV var būtiski izcelties citu CV starpā, ja tajā tiek norādīts kandidāta profesionālais mērķis dzīvē. Saprotams, tam vajadzētu pēc iespējas tuvāk saskanēt ar vakanci, uz kuru cilvēks kandidē. Bet vērts padomāt, kādu priekšstatu rada sniegtā informācija. 

Piemēram,

"Vēlos iegūt pārdošanas vadītāja darbu uzņēmumā, kas nodarbojas ar apģērbu tirgošanu."

vai

"Vēlos iegūt pārdošanas vadītāja darbu celtniecības, reklāmas, loģistikas vai apģērbu tirgošanas jomā."

Darba devējs, kurš meklē pārdošanas vadītāju savam uzņēmumam apģērbu jomā, priekšroku dos pirmajam CV, jo pirmais kandidāts rada izlēmīga un motivēta darba meklētāja iespaidu. Iepretim otram, kurš, iespējams, nav vēl izlēmis, ko tieši dzīvē vēlas.

Ja meklējat darbu dažādās jomās vai piesakāties darbā vēl citās vietās - tas nav nekāds noziegums un potenciālie darba devēji to zina. Tomēr konkrētais darba devējs vēlēsies būt drošs, ka izvēlaties konkrēto vakanci nevis "garām ejot", bet gan rūpīgi padomājot. To arī vajadzētu atspoguļot CV.

Norādīta neprofesionāla e-pasta adrese 

Pie kontaktinformācijas nepieciešams norādīt savu e-pasta adresi, lai ar Jums var sazināties. Tomēr svarīgi, lai e-pasta adrese radītu profesionālu iespaidu. Ja Jūsu aktuālā e-pasta adrese ietver sevī jokainu, muļķīgu, vulgāru vai pat rupju saturu, atlases speciālisti šī iemesla dēļa var pat neizskatīt Jūsu kandidatūru amatam.

Nekorektu/neprofesionālu e-pasta adrešu piemēri: chiziks@...; jamesbond007@...; smukachiksa@...

Korektu/profesionālu e-pasta adrešu piemēri: anna.saulite@....,  dace@...

Ja Jums nav izveidota profesionāla e-pasta adrese, ko norādīt CV, izveidojiet to.

CV ir pārāk garš

CV ir pirmais un svarīgākais solis uzaicinājumam uz darba interviju. Tā optimālais apjoms ir ne vairāk kā divas A4 formāta lappuses. Svarīgi atcerēties, ka atlases speciālisti sastopas ar lielu daudzumu CV un ir būtiski, ka Jūsu vēstījums ir konkrēts, kodolīgs, ātri un viegli uztverams. 

Protams, CV garumu nosaka tā saturs - ja nepieciešams vairāk vietas, lai atspoguļotu svarīgu darba pieredzi un izglītību, to norādiet.

Ja tomēr Jūsu CV saturs pārsniedz divas A4 formāta lapas, ir vērts apdomāt:

- vai visa informācija ir lietderīga, lai parādītu, ka esat vakancei atbilstošs kandidāts. Iespējams, ir informācija, kura ir lieka;

- vai informāciju esat norādījis īsi un kodolīgi - reizēm cilvēki savā CV, piemēram, darba pienākumus apraksta plašiem teikumiem, pievienojot arī emocinālu vai lirisku raksturojumu. Ieteicams šo informāciju pārlūkot un nodefinēt kodolīgi un īsi. Plašāk savu pieredzi varēsiet izklāstīt darba intervijā;

- vai neesat izmantojis vizuālu risinājumu, kas mākslīgi pagarina CV saturu - piemēram, pārāk lielas atstarpes starp rindiņām, pārāk liels burtu izmērs, pārāk liels fotoattēls u.c.

CV nav pielāgots vakancei, uz kuru kandidāts piesakās

Reizēm var skaidri nolasīt, ka viens un tas pats CV ir domāts sūtīšanai daudziem uzņēmumiem un dažādām vakancēm. Šādiem CV raksturīgs vispārīgs mērķu apraksts vai šādas sadaļas iztrūkums, darba pieredzes un pienākumu apraksts neraksturo, ko cilvēks ar šādu CV vēlas panākt, par ko viņš ir strādājis, kādas prasmes un zināšanas jau ir apguvis.

CV pielāgošana nozīmē, ka tas tiek rakstīts konkrētai darba pozīcijai: tiek norādīts, ka ir vēlme un motivācija strādāt tieši šajā uzņēmumā un amatā, darba, izglītības vai dzīves pieredze atspoguļo, ka cilvēkam ir vajadzīgās prasmes un/vai pieredze konkrētai vakancei. 

CV ir svarīgi pielāgot, jo: 

- darba devējs var redzēt, ka tiešām vēlaties strādāt šajā uzņēmumā,

- nepielāgoti CV norāda, ka darba meklētājam nav lielas atšķirības, kurā uzņēmumā strādāt, un CV tiek sūtīti visiem pēc kārtas. Darba devējs var apšaubīt šāda pretendenta lojalitāti.

CV ievietota nepiemērota fotogrāfija

Fotogrāfijas ievietošana CV nav obligāta. Tomēr veiksmīgs un kvalitatīvs foto var radīt papildus labu un patīkamu priekšstatu par kandidātu. CV ar foto ir personīgāks. Tomēr jāatceras, ka CV ir profesionāls dokuments un fotogrāfijai jābūt atbilstošai:

- jāizvēlas kvalitatīvs foto,

jāievēro lietišķais stils apģērbam un pozai un/vai atbilstoši videi un kultūrai uzņēmumā, kurā vēlaties strādāt. Piemēram, ģērbšanās stils un kultūra bankā vai reklāmas aģentūrā varētu būtiski atšķirties. Pievērsiet uzmanību, vai izvēlētais fotoattēls saskan ar konkrētās darba vides prasībām vai gaidām,

- kļūda ir ievietot neoficiālu fotogrāfiju, piemēram, fotogrāfijā iemūžināts mirklis no kādas ballītes ar vīna glāzi rokās, foto pludmalē peldkostīmā vai slēpotāja kostīmā uz kalna utml.

Nav norādīti darba pienākumi vai tie nav izcelti atbilstoši izvēlētajai vakancei

Darba pieredze ir būtiska sadaļa, kura raksturo kandidāta atbilstību amatam. Iespējams ne vienmēr ir saprotams, kādus uzdevumus esat veicis. Piemēram, projektu vadītājs - šī amata uzdevumi var būt atšķirīgi dažādās nozarēs un/vai uzņēmumos. Tāpēc svarīgi norādīt darba pienākumus un izcelt tos uzdevumus, kuri vairāk atbilst izvēlētajai vakancei. 

Nepatiesas informācijas norādīšana CV

Rupja kļūda CV ir nepatiesu faktu uzrādīšana. Pirmkārt, tā nav ētiska rīcība. Otrkārt, melus var viegli atklāt, pārbaudot informāciju, kas norādīta CV. Melu vai faktu nesakritību var viegli atklāt arī intervijas laikā. Šāda rīcība var sabojāt Jūsu reputāciju un būt par šķērsli arī darba  meklējumos nākotnē.

Gramatikas un pareizrakstības kļūdas

Gramatikas kļūdas pasliktina kandidāta tēlu un rada neuzmanīga, pavirša un nekārtīga cilvēka iespaidu. Šāds CV var likt domāt, ka vēlme kandidēt uz konkrēto vakanci nav nopietna. Vislabākais veids, kā pārbaudīt kļūdas, ir dot savu CV izlasīt kādam citam vai izmantot attiecīgās datorprogrammas. 

Neatbilstošs interešu un īpašību apraksts

Nav tādu īpašību vai interešu, kuras būtu obligāti jānorāda CV. Nav nepieciešmas arī mākslīgi izgudrot Jums nepiemītošas intereses vai hobijus. Taču būtu vēlams, lai norādītās intereses kaut kādā mērā saistītas ar vakanci, uz kuru kandidējat.

   

Motivācijas vēstule

Motivācijas vēstule - dokuments, kura galvenais uzdevums ir piesaistīt uzmanību, likt personāla atlases darbiniekam uzmanīgi izlasīt Jūsu CV un ieinteresēties par Jums kā par kandidātu uz vakanci. Motivācijas vēstulei jābūt lietišķai. Radošums, humors vai citas atkāpes no lietišķā stila ir pieļaujamas, ja jūtaties par to droši un tas varētu likties iederīgi. 

Motivācijas vēstulē jāievēro noteikta struktūra:

1. Pareiza uzruna.

Ja vakancē ir norādīta atbildīgā  kontaktpersona, motivācijas vēstuli vispareizāk būtu adresēt viņai/viņam. Piemēram, “Cien. Bērziņa kungs!”. Ja konkrērta kontaktpersona nav minēta, uzrunu var nenorādīt.

2. Informācijas avots. 

Motivācijas vēstulē pieņemts norādīt avotu, kur uzzinājāt par attiecīgo vakanci: “Atsaucoties uz informāciju Jūsu mājas lapā”; “no Jūsu kolēģa Jāņa Bērziņa uzzināju, ka meklējat tirdzniecības speciālistu…”. Ja piesakieties uz vakanci caur darba sludinājumu portālu, šo daļu var izlaist, jo šajā gadījumā informācijas avots ir skaidrs.

3. Motivācijas vēstules iztirzājuma daļa.

Dažos teikumos (īsi un saprotami) Jums jāiepazīstina ar sevi un jāpastāsta, kāpēc vēlaties strādāt tieši šajā uzņēmumā, kāpēc pretendējat uz vakanci un kāpēc tieši Jūs atbilstat izvirzītajai kandidatūrai. Svarīgi ņemt vērā - motivācijas vēstule nav CV pārstāsts. Motivācijas vēstules saturā Jūs norādat apkopotu informāciju ar sevi, kura pamato Jūsu atbilstību vakancei un modina atlases speciālistu iepazīties ar Jūsu dzīves gājumu padziļinātāk CV. Runa ir par darba pieredzi un profesionālajiem sasniegumiem. Piemēram: “Mana darba pieredze mārketinga jomā ir 4 gadi. Līdzšinējā darba vietā man izdevās sasniegt… Jūsu izsludinātā vakance mani piesaistīja ar…”. 

4.Vēstules noslēgums.

Vēstules beigās ir korekti pateikties par Jūsu kandidatūras izskatīšanai veltīto laiku un izteikt gatavību un vēlmi tikties klātienē, lai plašāk iepazīstinātu ar sevi, ja atlases speciālistu Jūsu kandidatūra ir ieinteresējusi.